Культурный форум Украины

музейное дело, история, археология, краеведение, этнография, коллекционирование, антикварное дело, туризм и пр.
Текущее время: 18 окт 2017, 03:00

Часовой пояс: UTC + 2 часа [ Летнее время ]

Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Бурштин, Івано-Франківська область
СообщениеДобавлено: 18 ноя 2010, 17:18 
Новичок

Благодарил (а): 1 раз.
Давненько я нічого новенького не відписував у даній темі. Але це не тому, що мені не було чого писати, просто я давненько не збирав наплічник та не мандрував по Україні... :)
В середині листопада, 12 числа, мені вдалося побувати відразу у 3-х містах Західної України [good] Розпочнемо мою бесіду зі Львова!
Доїхати з Дніпра до Львова дешевше за все на потязі: Дніпропетровськ-Трускавець. Ходить він щодня о 13:35. Їхати до Львова - 19 годин. Білетик коштує 82 грн. (це без постілі).
О 8:20 потяг прибув до столиці Західної України - Львову. Місто Лева зустріло мене теплою, сонячною погодою. До потягу, котрий тримав курс на Бурштин, залишалося ще 2 години (потяг: Москва-Чернівці, білетик до Бурштину коштує 20 грн.), а тому я вирішив прогулятися по привокзальній площі. Спочатку я поснідав в одному з генделиків, а потім рушив до костьолу Св. Ельжбети. Костел збудовано в пам'ять про популярну в народі імператрицю Єлизавету Габсбург, дружину цісаря Австро-Угорщини Франца-Йосифа I.
1946 р. — костел закрили, залишки органних труб звалили на хорах. Оскільки влада УРСР мало піклувалася про релігійні споруди і більше сприяла їхньому знищенню, безлад панував у храмі до 1970-х, коли будівлю передали під склад.
1991 р. — храм передали греко-католицькій громаді і освятили як церкву св. Ольги та Єлизавети.
Нині інтер'єр храму простий і скромний: білі стіни, деякі елементи декору темно-червоного кольору, м'яке світло крізь вітражі.

Костел Св. Ельжбети
Изображение Изображение
Изображение

А недалечко від костьолу, на площі Кропивницького, знаходиться пам'ятник Степану Бандері. Пам'ятник заввишки 7 м; за нею стоїть Стелла української державності — 30-м тріумфальна арка на чотирьох колонах: тризуб з рельєфами і тріумфальна арка на чотирьох опорах, кожна з яких символізуватиме певний час українській історії. Перша опора — княжий період, друга — період козацтва, третя — період Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, четверта — сучасність України.
Офіційне відкриття пам'ятника відбулося 13 жовтня 2007 р. напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці і було присвячене до ювілею Української повстанської армії, оскільки 14 жовтня 1942 р. в ОУН-УПА вважають датою створення цих формувань.

Пам'ятник Степану Бандері
Изображение

Далі я покрокував у напрямку Собора Св. Юра, так як була п'ятницю, то багато людей поспішало на роботу. Я ж нікуди не поспішав, а тому мав змогу більш детально оглянути те чи інше місце Львову, навіть зайшов в один з дворів...

Вулицями Львову
Изображение
Изображение Изображение Изображение

Архикатедральний собор Святого Ю́ра — греко-католицький собор Галицької митрополії, до 1817 р. при монастирі Чину св. Василія Великого, бароково-рококовий монументальний архітектурний ансамбль з виразними національними рисами (1744—1762). Вважається головною святинею українських греко-католиків.
Розташований на Святоюріївській горі.
З 1998 р. Собор разом із Ансамблем історичного центру Львова належить до Світової спадщини ЮНЕСКО. Власне собор є частиною комплексу: бароковий собору з дзвіницею, рококової з класицистичними портиками митрополичої палати, будинків капітули, тераси з двораменними сходами, ажурної огорожі довкола соборового подвір'я з двома брамами в подвір'ї та мурів, що обводять капітульні будинки і владичий сад.

Собор Св. Юра
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Изображение Изображение

Оглянувши собор та панораму Львова зі Святоюріївської гори, я пішов на залізничний вокзал. О 12:35 я вийшов на станції "Бурштин". Що цікавого: від станції до міста цілих 7 км!!! Щод бобратися до Бурштину треба або йти пішки, або замовляти таксі (від станції до міста можна доїхати за 15 грн.).

Станція "Бурштин"
Изображение Изображение

Бурштин — місто в Івано-Франківській області, розташоване у заплавній долині Гнилої Липи. Належить до Галицького району. Населення міста у 2001 р. становило 15 298 жителів.
Площа міста: 32,71 км².
На даний момент існує 5 версій пояснення назви міста Бурштина, але я напишу тільке одну з них:
Здійснивши одне з останніх ретельних досліджень місцевий краєзнавець-історик Зеновій Федунків дійшов висновку, що сучасний Бурштин отримав свою теперішню назву в 2-й половині XVI ст. після відбудови зруйнованого татарами чи повінню поселення Нове село, до того ж на новому місці. Тоді існувала практика називати новозасновані поселення або іменами власників, або за мікротопонімічними ознаками — назвами урочищ, річок, особливостями рельєфу, але оскільки прямих доказів про отримання містечком свого наймення від людей на прізвище Бурштин немає, тому найвірогідніше, що поселення дістало назву від географічного об'єкту, найвірогідніше від урочища.
І хочу наголосити: бурштин, до назви міста, немає ніякого відношення!

Бурштин
Изображение Изображение

Містечко має 500-літню історію. У 1940-х рр. Бурштин втратило міський статус, а на початку 1960-х рр. — статус райцентру. Новий виток у розвитку Бурштина пов'язаний із початком спорудження потужної електростанції у заплавній долині Гнилої Липи, останній блок якої запустили у 1969 р. Бурштин сьогодні — це передусім промисловий центр, неподалік від якого працює Бурштинська ТЕС, що є найбільшою на Прикарпатті тепловою електростанцією, під'єднана до європейської енергосистеми й забезпечує електроенергією частину Європи.

Бурштинська ТЕС
Изображение Изображение Изображение

Изображение

Заклади культури Бурштина:будинок культури ім.Т.Шевченка; палац енергетиків «Прометей» — має кіноконцертний зал, конференцзал, бібліотеку з читальним залом, спортзал; музей ОУН-УПА, що розповідає про українських патріотів розмістився у Бурштинському палаці культури «Прометей»; музей Ольги Басараб - музей громадської та революційної діячки Ольги Басараб; історико-етнографічний музей «Берегиня».
Відомі особистості, повязані з Бурштином:Голояд Галина Омелянівна (30 червня 1922 — 2 січня 2003) — поетеса і культурний діяч, жила і працювала в Бурштині; Франц Ксаверій Моцарт — син композитора В. А. Моцарта жив у Бурштині у 1809 р; Григорій Тисникевич — гетьман українського козацтва 1610 р. похований у Бурштині.

Вулицями міста
Изображение

Изображение Изображение

Архітектура: у Бурштині збереглися залишки замку-фортеці XVI ст. Колись у Бурштині був зведений також розкішний палац власників містечка — Яблоновських, фасад якого прикрашали колони з капітелями, а навколо споруди було закладено дендропарк. На тепер усе, що збереглося від родини Яблоновських в Бурштині це зпоруджена в 1813 р. в центральній частині кладовища каплиця-усипальниця Скарбеків-Яблоновських.
Міська скульптура:пам'ятник Тарасові Шевченку; пам'ятник невідомому солдату — встановлений у старій частині міста; скульптура, встановлена на честь поетесси Марти Гай у бібліотеці ПК «Прометей».

Изображение

І хотілося б виділити дві культові споруди, котрі розташовані недалеко від центру міста: римо-католицька — Костел Пресвятої Трійці, стара будівля (XVIII—XIX ст.) культової споруди була повернута римо-католицькій громаді в 1991 р.; після капітального ремонту і оновлення інтер'єру костьол став використовуватися за первісним призначенням та Церква Всіх Святих і Священомученика Йосафата (греко-католицька) — величний храм, освячення якого відбулося 2 грудня 2001 р. Крім того в місті є і православний храм Преображення Господнього.

Костел та Храм
Изображение Изображение

Спорт: збудований у 1976 р. спортивний комплекс «Енергетик» (розташований біля річки Гнила Липа) у теперішній час залишається головним осередком розвитку спорту, оздоровлення та відпочинку не тільки жителів міста Бурштина, а й цілого Галицького району. На даний час при комбінаті спортспоруд працюють секції важкої атлетики, вільної боротьби, футболу, карате-до та деяких інших видів спорту.
Утворений 1948 р. футбольний клуб «Енергетик» грає в першій лізі чемпіонату України.

Стадіон "Енергетик"
Изображение

А ще мені вдалося відвідати на зворотньому шляху до Дніпра - Тернопіль; саме звідти я і рушив до Центру України (за 65 грн. доїхав до Дніпра).
P.S. Якщо у Вас замало грошей, щоб відвідати Західну Європу - їдьте у Західну Україну!!! Враження ті ж самі, а по грошам - набагато дешевше [victory]

Вернуться наверх

Заголовок сообщения: Re: Бурштин, Івано-Франківська область
СообщениеДобавлено: 13 авг 2011, 16:20 

Благодарил (а): 0 раз.
Не раз был во Львове и прогуливалась по музеям и площадям. Очень красивый город. Во Львов хочется возвращаться снова и снова. Мне очень понравился музей "Арсенал"-музей старинного оружия. Ехала на 2 дня. Ночевала в центре в гостинице за 200 грн за номер: http://otdux.net.ua/ua/catalog/lviv/accommodation/

Вернуться наверх

СообщениеДобавлено: 31 июл 2013, 11:39 
Новичок

А я во Львове была только проездом. Запомнился этот город архитектурой, только из-за этого стоит туда вернуться и побродить по этим маленьким улочкам. Мне понравился Трускавец, Яремча, Буковель. Отдыхала в этих местах не один раз. Хотя если бы был выбор сейчас поехать, наверно выбрала бы Яремчу. Этот лес, горные реки... навсегда останутся в моей памяти. Из гостиниц понравилась http://www.krasna-sadiba.com.ua. Очень интересное здание, а внутри очень уютно, комфортно и очень современно.

Вернуться наверх

СообщениеДобавлено: 11 сен 2013, 09:50 
Новичок

«Днестр» http://www.dnestr-morshin.com.ua - санаторий, расположенный в одном из самых интересных и уникальных мест Украины – Моршине. Этот бальнеологический курорт, который утопает в зелени и окружен сосновыми и лиственными лесами, рядом протекает река Березница, которая разделяет его на две части – лесопарковую и горную. Возможно проживание семьями (с детьми). Недалеко от санатория находится бювет с минеральной водой, бальнеогрязелечебница. Есть спорткомплекс, в котором есть тренажерный зал. В санатории «Днестр» работает лечебно-диагностический корпус. Здесь можно посетить кабинет диагностики, иммунологическую и клиническую лабораторию, рентгеноэндоскопический центр, радиоизотопную лабораторию, физиотерапевтическое отделение. Есть стоматологическое отделение, кабинет психотерапии, фитотерапии и массажа. Можно пройти курс питьевого лечения минеральными водами, лечебных ванн, грязелечения, лечебной физкультуры.

Вернуться наверх

СообщениеДобавлено: 12 ноя 2015, 12:31 

Проезжала Бурштын, но даже не думала, что там есть столько всего интересного. Когда следующий раз поеду в Трускавец, думаю зайду и в этот город обязательно. :)

Вернуться наверх

Часовой пояс: UTC + 2 часа [ Летнее время ]